Yüksek Performanslı Bir Takım İçin 5 Anahtar

Yüksek Performanslı Bir Takım İçin 5 Anahtar

12 Haziran 2017 | Başarı

" Doğru insandan ve doğru kimyadan faydalanmak doğru düşünceden daha önemlidir. " - Ed Catmull

Başarılı liderler, onları başarılı kılanın iyi bir ekibin olduğunu bilirler. Bir lider olarak, ekibinizin birlikte iyi çalıştığından emin olmak için bazen çok zaman harcarsınız.

Hırslı olmak, hedefler belirlemek ve eğlenceli iş ortamı bir şirket kültürü oluşturmak için harika fikirler ama takım birlikte iyi çalışmazsa ne olur?

Yüksek performanslı bir takım oluşturmak için harcadığınız tüm zaman ve enerjiye rağmen bazen yaptıklarınız işe yaramaz. Bazı takımların diğerlerinden daha iyi çalıştığını gözlemlersiniz. Bunun nedeni birbirlerine daha yakın olmaları ve bu nedenle birbirlerine daha çok güvenmeleridir.

Her ilişki gibi güçlü bir güven seviyesi olduğunda, iş birliği de güçlü olur. İyi bir takımın temeli, herkesin iyi bir iş yapmak için kendilerini bulunduğu ortamda ve kişilerle daha rahat hissetmesidir. Böylelikle korkmadan birbirlerini eleştirebilirler, aşağılanma korkuları olmadan fikirlerini paylaşabilirler ve utanç duymadan birbirlerine yardımcı olabilirler.

Yüksek Performanslı Bir Takımın Özellikleri

Hepimiz yüksek performanslı bir ekiple çalışmak istiyoruz, ancak bu takımın ne olduğunu bilmiyoruz. Google harika bir ekibin nasıl olduğunu araştırdı.

Google'ın Aristotle projesi, People Operations ekibi tarafından başlatılan, takım bireylerinin birbirlerine iyi davrandıklarını görmek için yüzlerce Google ekibi üzerinde çalıştıkları bir proje.

İlk amaçları, en yeteneklilerin bir araya getirildiği mükemmel bir takım oluşturabilmek. Örneğin, en iyi pazarlama çalışanı, en iyi yazılımcı ve en iyi grafik tasarımcının olduğu bir takım bu takımı mükemmel kılar mı? Hayır. Aslında bir takımda kimin olduğu, takımın ne kadar başarılı olabildiğiyle ilgili değildir. Önemli olan her şey birbirleriyle nasıl etkileşim kurdukları ve daha da önemlisi birbirlerine nasıl katkıda bulunduklarıyla ilgili.

İşte Google’ın başarılı bir takım için önerdiği beş önemli sırrı açıklıyoruz.

1. Psikolojik güvenlik

Takım üyeleri, risk almada ve zihinlerini konuşmada rahat olmalı. Takım arkadaşlarının kişilerin eylemlerini destekleyeceğini ve alay etmeyeceklerini bilmeleri gerekir. Böylelikle fikirlerini daha rahat açarlar ve daha istekli olurlar.

2. Güvenilebilirlik

Herkesin kendi yeteneğine birbirleri tarafından en iyi katkıda bulunulmasına ihtiyacı vardır. Takımın yapmasını planladıkları işi en kaliteli bir biçimde ortaya çıkarması gerekir. Güvenilebilirlik, birbirlerine işlerini yapmak için güvenebilecekleri anlamına gelir.

3. Planlılık ve açıklık

Açık bir yön ve hedefler iş ortamında hayati önem taşır. Herkes takımda hangi rolde olduğunu ve nasıl davranması gerektiğini bilmelidir. Aynı zamanda takımdaki her üyenin, takımın başarısına yardımcı olmak için işlerini nasıl  gerçekleştirmesi gerektiğini de doğru anlaması gerekir.

4. İşin memnuniyeti

Google araştırmacıları, yaptıkları işte bireysel olarak kişilerin memnuniyetinin de takım başarısında önemli bir unsur olduğunu düşünüyorlar. Bu memnuniyetin işe yansıdığını düşünürsek takım ortamında daha mutlu çalışanlar görebilirsiniz.

5. İşin etkisi

İnsanların yaptıkları işler aslında şirkete nasıl faydalar sağlıyor? Takım üyeleri, işlerini yaparken zamanlarını boşa harcamak istemediğini hissetmek isterler. Bu nedenle yaptıkları işin onları etkilemesi bu işi yapmada daha istekli olacakları ve takım üyeleriyle aralarında bağ kuracakları anlamına gelir.