YÖNETİCİ - ÇALIŞAN İLİŞKİLERİNİ AYAKTA TUTAN 4 YAPI TAŞI

YÖNETİCİ - ÇALIŞAN İLİŞKİLERİNİ AYAKTA TUTAN 4 YAPI TAŞI

17 Nisan 2017 | Gelişim

"Çalışanlar en değerli varlığımızdır.

Sanırım siz de bu cümleyi çeşitli yöneticilerden, kendi şirketleri hakkında övgüyle bahsederken sık sık duymuşsunuzdur. Fakat tek başına bu düşünce, verimli ve mutlu bir işyeri yaratmada yeterli olamıyor. Evet, bir şirketin en değerli sermayesi çalışanları ve çalışan kalitesi olmakla beraber, çalışanlar ve yöneticiler arasındaki iletişim ise sonuç belirleyen kriter oluyor.

Şöyle ki, bir çalışanın yönetim ile ilişkisi korku ve güven eksikliği ile kurulmuş bir ilişki ise, en kalifiye olarak gördüğünüz çalışanlarınızın bile tavır değişimlerine uğraması kaçınılmaz hale geliyor. Böyle bir durum, öncelikle çalışanın verimliliğine, yaratıcılığına ve sonrasında şirketin potansiyel gelişimine  zarar veriyor . Hatta çalışanın kısa/orta vadede yeni arayışlara girip, işten ayrılma sürecine girmesine sebep oluyor. Bu sorunların henüz ortaya dahi çıkmadan, doğru iletişim stratejileri ile çözümlenmesi gerekiyor.


O yüzden, henüz temel iletişim doğruları oturmamış organizasyonlarda, günü kurtaran aktiviteler yerine, verimli iletişim kurmaya imkan tanıyan bir şirket kültürü oluşturmak önemli.
 

Çalışan İlişkileri Tanımı

Çalışan ilişkileri anlam açısından baktığımızda , yönetim/çalışan arasındaki sözleşmeli, duygusal veya pratikteki ilişkiyle ilgilidir. Kurum kültürü açısından bakıldığında ise ise bir şirketin karakteristik DNA’sını temsil eder.

Şirket içerisinde çalışan ilişkileri deneyimsel ve pratiğe bağlıdır. Olumsuz ilişkilere mağruz kalmış bir çalışan için, bu kavram korku, çıkara bağlı politika ve şeffaflık eksikliği anlamına gelebilirken, sağlıklı ilişkilerin kurulabiliği tam tersi bir ortamda ise saygı, takdir ve güven anlamına gelebilir.


Yönetici-Çalışan ilişkilerinin önemi

Çalışanlar ve yöneticiler aralarında şeffaf, yapıcı ve etkileşimli bir ilişki oluşturdukça, bireysel katılım, üretkenlik ve motivasyonun arttığı daha önce bir çok araştırma raporu ile kanıtlandı. Yöneticileriyle çekinmeden iletişim kurabilen çalışanlar, hem kişisel olarak daha hızlı gelişiyor hem de şirketlerini daha başarılı yapabiliyor.

Çalışan ilişkilerini ayakta tutan 4 yapı taşı

Sabah kalktınız… Kahvaltı, kişisel bakım/hazırlık, trafik ve minimum 9 saatlik mesai derken, bir günümüzün yaklaşık %50’sinin işte geçtiği gerçeğini biliyoruz.

Sadece bu veriye bakarak bile, işyerinde verimli iletişimin hem kişisel huzurumuz hem de şirket başarısı için ne kadar önemli olduğunu çıkartabiliriz.

Peki nereden başlamalıyız? İşte yöneticilerin çalışanlarla olumlu ilişki sürdürmelerine yardımcı olabilecek basit iletişim önerileri

 

1) Kurum değerlerini anlatın

Hangi amaç uğruna çalıştığınızı gerçekten biliyor ve çalışanlarınıza da anlatabiliyor musunuz?
Çünkü yaptığı işin şirkete olan katma değerini bilen çalışanlar çok daha yapıcı ve pozitif çalışır. İşini geliştirmek için çaba sarf eder.

Yönetici olmak, sadece yönetimin bilmesi gereken detaylara hakim olmak değildir. İstediğiniz bir işin önemini ve gerekliliğini mutlaka anlatın. Çalışanlara yaptıkları işe anlam yüklemelerini ve bu sayede kendilerini önemli hissetmelerini sağlayın.


2) Teşekkür etmek çok da zor değil

Tebrik ve teşekkürlerinizi her konuda belirtin. Analitik olarak yaklaşacağınız “Bu onun işi, zaten yapması gerekiyor” yaklaşımı, duygusal zeka anlamında çalışmıyor. Yapılan her işte mutlaka teşekkür etmeye değer iyi yapılmış taraflar ve de yapıcı eleştiriye açık olması gereken gelişim yönleri vardır. Her 2 konuyu da şeffaf olarak dile getirmekten çekinmeyin.

Egonuza yenilip, “Nasılsın/Haftasonun nasıl geçti?” gibi küçük diyalogları bile esirger hale gelmeyin.


3) Özel günleri bilin ve önemseyin

Çalışanların özel günlerini atlamayın. Doğum günleri, iş yıl dönümleri, dini ya da resmi bayramlar, annelik-babalık gibi heyecanlar her insan için değerlidir ve böyle zamanlarda yalnız olmadıklarını hissettirmek gerekir. Onları önemsediğinizi bilmelerini sağlayın ve dile getirin.

“İş arkadaşlığı başka, diğer arkadaşlıklar başka” diye düşünebilirsiniz. Ama unutmayın ki, her ikisinin de ortak paydası insanlık.


4) Sürekli geri bildirimler alın

Geri bildirim almak sadece yapılan iş ile ilgili bir kavram değil. Davranışlar, ikili ilişkiler, kariyer planları, kişisel gelişim, tecrübe paylaşımı, şirket vizyonu gibi her konuda geri bildirim alabilir ya da isteyebilirsiniz.

Geri bildirim mekanizmalarını ilişki kurmak anlamında sohbet ortamında başlatabilirsiniz, fakat metodolojik takip ve analiz için mutlaka bu iş için tasarlanmış platformlar kullanmanızı öneririz.