İyi Bir Lider Olarak Güven Oluşturmak İçin 8 Sır

İyi Bir Lider Olarak Güven Oluşturmak İçin 8 Sır

26 Haziran 2017 | Başarı

Güven ve liderlik aynı anda oluşmaz ve güven ünvanınızla birlikte gelmez. Güven daha çok liderlerin kazanması gereken bir durumdur.

Yönetici ve çalışanlar da dahil olmak üzere her iyi ilişkinin temelinde güven vardır. Çalışanlarınız size güveniyorsa ve aranızda dürüst bir ilişki varsa, işine bağlı bir ekibiniz olma olasılığı yüksektir.

Çalışanlarınıza dünyanın en pahalı hediyesini de alsanız, sınırsız tatil de verseniz size güvenmelerini sağlayamadıktan sonra bunların hiçbir önemi yoktur.

Güven, bir liderin etkisini ve şirketin temelini diğer her şeyden daha fazla etkiler.

İyi bir lider olarak güven oluşturma

1- İş tutkusuna katılın

Çalışanlarınızın yaptıklarıyla ilgili tutkulu olmalarını ve mükemmel iş üretmelerini istiyorsanız, aynı şeyi yapmanız gerekir. Doğru sebeplerden dolayı orada olduğunuza ve şirketin genelini önemsediğine inanmanız gerekir.

İş tutkunuzu sergilediğinizde, kendinizi şirket misyonu ve değerleri ile aynı hizaya getirirsiniz -ki bu, örgüt içindeki niyetlerinizin doğru bir ifadesidir.

2- Bilginizi paylaşın

Çalışanlar, işlerinde derin bir tecrübeye sahip olan öncülerle yola çıktıklarında daha mutlu olurlar.

Şirketiniz veya ürününüz hakkında bilgili olmak, ekibinizin size güvenmesini sağlar. Çünkü önerilerinizi daha iyi bir biçimde dinlerler.

Harvard Business Review makalesine göre, çalışanlar yöneticileri gibi bilgi sahibi olmak ve kendilerini geliştirmek istemektedir. Bu nedenle de çalışanlar yöneticilerinin onlara gelişimleri konusunda yardımcı olmalarını beklemektedir.

3- Verdiğiniz sözleri tutun

Her ilişkide de olduğu gibi iş ilişkilerinizde de tutamayacağınız sözler vermeyin.

Yeterince basit gelir, ancak bir lider (özellikle de ilk kez yönetici ise) olarak, büyük jestler ve beyanlarla ekibinizin hayranlığını kazanmak çok cazip gelebilir. Gerçek şu ki hayranlık her şeyden çok güven ve saygıdan sonra gelmektedir.

Sahte vaatlerde bulunmak, sadece bir kez bile olsa da bulunan durumu kurtarmaz çünkü dediğimiz gibi, güven satın alınamaz aksine kazanılır.

4- Çalışanlarınıza güvenin ve bunu onlara hissettirin

Çalışanlarınızın yeteneklerine, karar verme becerilerine ve yargısına güven ve inancınız olduğunu göstererek onların güvenini kazanmanın harika bir yoludur. Liderlik, yalnızca büyük bir lider olduğunuzla değil, takımınızın olabilecek en iyi takım olmasına yardımcı olmakla da alakalıdır. Eninde sonunda başarınız onların yansımasıdır.

5- İletişim kurun

İletişim olmadan, birisini tanımak mümkün değil. Haliyle birini tanımaksızın, onlara güvenmek neredeyse imkansızdır.

Aslında birçok çalışan, yöneticileri ile daha sürekli iletişim kurmak ister ve iyi bir liderin en önemli araçlarından biri de sürekli iletişimdir.

Ekibinizle sık sık, her şey hakkında iyi veya kötü de olsa iletişim kurun. Bir şey harika olduğunda onları övün ve takdir edin. Bir şeylerin iyileştirilmesi gerektiği zaman konuşun ve bir çözüm bulun. Güven sağlama konusunda açıklık ve dürüstlük çok önemlidir.

6- Çalışanlarınızın kişiliklerini öğrenin

Güven, karşılıklı ilişkilerle ilgilidir ve çalışanlarınızı daha iyi tanımak için zaman ve çaba sarf etmek, bu güven oluşturmak için mükemmel bir yoldur.

Çalışanlarınızla yüz yüze görüşmeler yapmak için zaman ayırın ve gün boyunca sıklıkla çalışanlarınızla görüşün.

7- Şeffaf olun

Güven oluşturmak için en güçlü yollardan biri, tüm iletişimlerinizde açık ve şeffaf olmanızdır.

Şeffaflık her zaman önemlidir, ancak zor zamanlarda daha çok önemlidir. Yaptığınız işlerde sıkıntılar oluştuysa ya da zor bir durumla karşılaştıysanız çalışanlarınızla açık şekilde iletişim kurmanız ve onlara neler olduğunu açıklamanız önemlidir.

Şeffaflık, çalışanlara büyük resmin bir parçası olduklarını hissettiren ve ekibinize güven oluşturmanın anahtarıdır.

8- Hatalarınızı kabul edin

Yöneticiler de dahil olmak üzere bir çok kişi, bir hata yapıldığında suçlamayı kabul etmek ve sorumluluk kabul etmekte zorlanmaktadır. İyi liderler, hata yapma ve bunları düzelme konusunda gücü kavrarlar. Sorumluluk sahibi olduğunuzda, ekibin geri kalan kısmı kadar insan olduğunu ve hatalar yapabileceğinizi göstermelisiniz.

Çalışmanızda iyi bir başarı yakaladığınızda, iyi bir lider yalnızca teşekkürleri kendisine yapılmasını istemez ve takımdaki herkesin bu başarıda payı olduğunu gösterir, takımına da teşekkür eder.