İşteki Verimliliği Çalışan Mutluluğu Belirliyor

İşteki Verimliliği Çalışan Mutluluğu Belirliyor

19 Nisan 2017 | Motivasyon

Çalışanlarınızın mutluluğu başarının anahtarıdır. Eğer işine bağlı çalışanlarınız varsa şirketinizin daha iyi performans sergilemesi ve daha hızlı büyümesi kaçınılmaz hale geliyor. Çünkü işinde mutlu olan çalışan, işiyle ilgili her birimi ve üretkenliği olumlu yönde etkiliyor.

Unutmayın ki yaratıcılık, sadece mutlu hissedilen anlarda ortaya çıkan bir kavram.

Mutlu çalışanlara sahip olmanın 3 büyük avantajını sizin için derledik.

1-Çalışan mutluluğu, harika bir çalışma ortamı yaratıyor

Şirketinizin uzun vadede ve sürekli başarılı olması için çalışanlarınızın mutululuğuna ve memnuniyetine yatırım yapmalısınız. Çalışanlar arasında işbirliğini, fikir üretme ve deneyimleme ortamını, iletişime açıklığı teşvik ederseniz şirketinizde gözle görülür derecede gelişim kaydedebilirsiniz. .

Çalışanlarınızın işe gelmekten mutlu olmaları ve ellerinden gelenin en iyisini yapmayı istemeleri için tek yol, şirketinizde onlara harika bir çalışma ortamı yaratmaktır. Aksi durumlarda, eğer çalışanlar stresli, kendini ifade etme konusunda eksik hissederlerse, sonuçlar şirkete kayıp sağlayacaktır.

Harika bir çalışma ortamı yaratmanın en iyi yollarından biri de çalışanlara özgürlük hissi vermektir. Bu durumu olumsuz yöne çevirmelerine izin vermeyin aksine kendilerine güvenleri olmasını sağlayın. Sizinle aynı şekilde düşünmüyor olabilirler fakat belki de size yararı dokunacak şekilde düşünüyor olabilirler.

2-Müşteriler, yapıcı şirketleri seviyor

Günümüzde bir çok yönetici, mutlu çalışanlar ile mutlu müşteriler arasındaki bağlantıyı kuramıyor gibi görünüyor. Müşterilerin her zaman haklı olduğu ve onları memnun etmek için her şeyi yapmak gerektiği görüşlerine katılıyoruz fakat bu müşterilerle kimlerin ilgilendiği gerçeğini tekrar hatırlayalım: Tabi ki çalışanlarınız…

Çalışanlarınıza iyi davranın, onları önemseyin ve önemsediğinizi onlara gösterin.

Yapılan araştırmalara göre, tüketicilerin %73’ü pozitif bir müşteri deneyimi yaşadıkları markanın devamlı müşterisi olmayı düşünüyor.

Çalışanların mutluluğu yalnızca çalışanlar için değil, şirketiniz için de pozitif iş anlayışı yaratır. Müşterilerinize karşı yaratttığınz bu pozitif hissiyatın merkezinde, mutlu çalışanlarınız olduğunu gerçeğini unutmayın.
 

3-İş memnuniyeti soyut bir kavram değil aynı zamanda ticari başarı demek

64 şirket üzerinde yapılan bir araştırmada, işine bağlı çalışanlara sahip kuruluşların diğerlerine oranla yıllık net gelirinin iki katı olduğu görülmüştür.

Araştırma temelli yönetim danışmanlığı veren Gallup’a göre, mutlu ve işine çalışanlara sahip şirketler %20’ye varan oranlarda daha iyi performans sergiliyorlar.

Bir diğer enteresan konu ise, çalışanların sadece para ile motive olmamaları. Elbette adil bir şekilde ödenen maaş onları mutlu edecektir fakat kendi iç motivasyonları için paradan daha fazla şeyler gerekiyor.

Çalışanlarınızdan anketler ve testler yardımıyla geri dönüşler almanız ve yeni fikirlere teşvik etmeniz, şirketin uzun vadede iyileştirilmesi ve yenilenmesini için harika bir yoldur.

İnsan doğası gereği sürekli gelişmek ve yeni şeyler öğrenmek istiyor. Çalışanlarınızın da bu güdü ile hareket ettiğini unutmayın. Onlara kişisel gelişim alanları sunarak, kabuk yırtmalarına ve sınırlarını aşmalarına imkan sağlayın.