İş Yerinizde Verimliliğinizi Artıracak 6 Basit Yol

İş Yerinizde Verimliliğinizi Artıracak 6 Basit Yol

29 Haziran 2017 | Gelişim

Dürüst olmak gerekirse herkes daha üretken olmak ister ancak bu bazen zorlayıcı olabiliyor.  

Aşağıda, iş yerindeki verimliliğinizi artırmak için en çok uygulanan ipuçlarının 6 tanesini paylaşacağız. Fakat bu durumu önemsemeyen bir şirketteyseniz, bu tavsiyelerin çoğunun işe yaramayacağını söylemek gerekir. Bu da fikirlerin uygulanmasını daha da zorlaştırır.

Yine de ufak çabalar sonucu bazı avantajlardan yararlanıp verimliliğinizi artırabilirsiniz. O halde başlıyoruz.

1- Zamanınızı küçük bloklarda yönetin

Araştırmalara göre, beynin tek bir görevde aynı anda 25 dakika odaklanabileceğini gösterdiği bulunmuştur. Yapmanız gereken şey, 25 dakika boyunca kendinize vakit ayırmanız ve ardından hızlı bir şekilde enerji vermek için 5 dakika mola vermenizdir. Bu, zamanınızı doğru kullanmanıza yardımcı olan harika bir tekniktir.

Ayrıca rahat kalmak, sakin kalmak ve iyi dinlenmiş olmak da önemlidir. Araştırmalar, dinlenmiş haldeyken daha üretken olduğunuzu göstermektedir.

2- Nasıl hayır diyebileceğinizi öğrenin

Hayır diyebilmeyi öğrenmek çok önemlidir.Bu zor olabilir, çünkü hepimiz birbirimize karşı iyi olmak istiyoruz ve iş arkadaşlarınızla iyi ilişkiler kurmak önemlidir. Bununla birlikte, etkili bir şekilde hayır demeyi öğrenmenin birçok yolu var.

“Başarılı insanlar ile çok başarılı insanlar arasındaki fark, çok başarılı insanların neredeyse her şeye 'hayır' dediği.”   -Warren Buffet

3- Doğru ortamı bulun

Bu düşünebileceğinizden daha önemlidir. Düşünmek ve odaklanmak için doğru alanı bulmak iş yerinde üretkenliğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Işıklandırma gibi şeyler bile, üretkenliğiniz üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Araştırmacılar tarafından üretken olabilmeniz için parlak, doğal ışıklandırma yapmanız gerektiği öneriliyor.

4- Tek başına çalışın

En üst düzey CEO'ların çoğu, odaklanmak ve konsantre olmak için erkenden çalışmaya başlamayı sevdiklerini söylüyor. Ancak erken başlamak her zaman başarılı bir yol olmayabiliyor.

Çözüm? Çok basit: yalnız başına olan zamanı.

Tüm dikkat dağıtıcı şeyleri kaldırın. Üretkenliğinizi artırmak için telefonunuzu kapatın, doğru müzik türüne sahip bazı kulaklıkları takın.

İş veren izin verirse, haftanın en az bir günü evden çalışmanızı öneriyoruz.

5- Daha fazla başarılı olmanıza yardımcı olacak doğru araçları kullanın

İşinizi yönetmenize yardımcı olması için bir takım araçlar kullanmanızı öneriyoruz. Örneğin ajanda, bu verimliliğinizi muazzam derecede artıracaktır.

Tüm fikirlerinizi not defteri bir araçlara yazmak önemlidir, devamlı kullanım çalışmalarınızı yönetmenize yardımcı olacaktır.

6- İşlerinizin bir kısmını devredin

Yapılacak işler listenizin üstesinden gelebilmenin zor olacağını düşünmemelisiniz. İş yerinde kendi üretkenliğinizi artırmak için, işlerinizin tümünü bir anda bitmesini beklememelisiniz. Bu durum sizi endişeye götürür ve işiniz kafanızda daha da zorlaşır.

Yapamadığınız görevlerinizden bazılarını devretmenizi öneriyoruz. Hepsini başkalarına yıkmak kötü bir durum olabilir ama zorlanacağınız işleri çalışma arkadaşlarınızla paylaşırsanız daha verimli bir çalışma ortaya çıkartabilirsiniz.