Her Yöneticinin Bilmesi Gereken Şok Edici 4 İstatistik

Her Yöneticinin Bilmesi Gereken Şok Edici 4 İstatistik

26 Haziran 2017 | Gelişim

Herhangi bir yöneticinin vaktini geçirdiği en büyük şey, takımını nasıl daha iyi hale getireceğini bulmaktır. Onları nasıl mutlu, daha üretken ve işe bağımlı hale getirirsiniz?

Yöneticiler, ekibinin olabildiğince iyi olmasını sağlamaya çalışarak alışılmadık miktarda zaman ve enerji harcıyorlar. Yöneticiler için beklentiler tartışmalı biçimde yüksektir. Onların her şeyi bildiği ve her konuda iyi olduğu düşünülür.

Yöneticiler takımlarını yönetirken çok fazla şeyle uğraşıyorlar, ancak size vereceğimiz bu dört istatistiği anlamak ve onları iyileştirmenin yollarını düşünmekle daha kolay bir yol bulabileceklerini düşünüyoruz.

1- Yöneticilerin % 69'u çalışanlarıyla iletişim kurarken rahatsız oluyor.

Interact tarafından yapılan bir ankete göre, yöneticilerin % 69'u genellikle çalışanlarla iletişim kurmaktan rahatsızlık duyduğunu bildirirken, yöneticilerin  % 37'si ise çalışanların geri bildirimlere olumsuz tepki verebileceklerini düşündükleri için onlara doğrudan geri bildirim vermek zorunda kalmaktan rahatsızlık duyduklarını söylemekte.

Halbuki yöneticilerin çalışanlarıyla sürekli iletişim halinde olmaları gerekir. Yapılan işlerde daha iyi olmaları için çalışanlara geri bildirim gerekir. Bilinmesi gereken nokta ise çalışanlar yöneticileri tarafından her zaman geri bildirim almak ister.

Ankete göre, çalışanlara kariyerleri için en çok neyin yararlı olduğu sorulduğunda, yöneticilerinin yapıcı geri bildirimleri ile yüzde 72'si performanslarının artacağını söylemekte.

2- Şirketlerin % 75'i işten bunalmış çalışanlarla mücadele ediyor.

Deloitte'a göre, bir çok kurum "bunalmış çalışanlar" dedikleri mesele ile mücadele ediyor. Bugün organizasyonların karşılaştıkları en büyük sorun, çalışanlarının iş hayatlarındaki denge olduğuna inanıyoruz. İnsanlar her zaman çok fazla çalışıyor ve teknoloji, sahip olduğumuz iş- özel yaşam dengesi kavramını yok ediyor. Yoğun tempoda çalışan insanlar belli bir zamandan sonra bunalmış ve tükenmiş olmaktan bahsederler. Bu durum onların fiziksel olarak hastalanmalarına neden olur.

3- Çalışanların % 50'si işlerinden değil patronlarından ayrılır.

Gallup'tan yapılan araştırmaya göre, çalışanların% 50'si patronları yüzünden şirketlerinden ayrılıyor.
Gallup’un 7,272 Amerikalı erişkine yönelik bir çalışmasında, her iki kişiden biri kariyerinin önemli noktalarında kendilerini daha iyi yönde geliştirmek için yöneticilerinden uzaklaşıyor.

Gallup, kötü bir patronunuz olduğunda, bu durumun çalışanların tüm hayatlarına yansıdığını söylüyor. Çalışanlar iş başında mutsuzlar ve bu mutsuzluk onları eve kadar takip ediyor böylelikle bu olumsuzluğu ailelerine de yansıtıyorlar. Tabi bu mutsuzluk her şeye yansıdığı gibi işteki performansına da yansıyor ve şirketinizin başarısını da etkiliyor.

4- Yöneticilerin en az % 70’i çalışanlarının işe bağlılığındaki değişiklikleri hesaplamaktadır.

Çalışanların bağlılığının ne kadar önemli olduğunu ve etkileşimin işletmenizin her alanını nasıl etkilediğini göz önüne alırsanız, Bu istatistik inanılmaz derecede korkutucu.

Çalışanlar yöneticilerine eğitim ve rehberlik için bakarlar ve onlardan bunları almadıkları takdirde işlerinden ayrılmaları garanti edilir.