Çalışanlarınızı Sevdiğinizi Göstermenin 10 Yolu

Çalışanlarınızı Sevdiğinizi Göstermenin 10 Yolu

16 Haziran 2017 | Motivasyon

Her kurumda çalışan bireyler, yöneticileri tarafından değer görmek ister. Bu, onları hem motive eder hem de işlerine daha bağlı hale gelmelerini sağlar.

Yöneticiler zaman zaman çalışanlarına kaba olabiliyorlar ve çok sert davranabiliyorlar. Bu yanlış bir davranış olmakla birlikte şirketin zarar görmesini de sağlar.

Çalışanlarınıza değer vermek, sizi ve şirketinizi başarılı bir yola götürür.

İşte çalışanlarınızı önemsediğinizi göstermenize yardımcı olacak 10 basit ve samimi yol.

1. Çalışanlarınıza gülümseyin ve sabahları günaydın deyin

Sabahları işe geldiğinizde ruh hainiz nasıl olursa olsun çalışanlarınıza gülümseyerek günaydın demeyi unutmayın. Bu davranış onları güne mutlu başlatır ve motive eder.

2. Kişisel notlar gönderin

Çalışanlarınız hakkındaki görüşlerinizi onlara kişisel notlar göndererek bildirebilirsiniz. Böylelikle onların varlığından haber olduğunuzu hissedecekler.

3. İşlerinden gurur duymalarını sağlayın

Çalışanlarınızın başarılarını iş arkadaşlarının yanında kutlayın. Onlara isimleriyle hitap edin ve herkesin olduğu ortamda tebrik ve teşekkürlerinizi dile getirin. Bu onların gururlanmalarını sağlayacaktır.

4. Çalışanlarınızla öğle yemeğine beraber gidin

Çalışanlarınızla öğle yemeğine gidin ve onlara bu öğünü ısmarlayın. Böylelikle onları yemekte sohbet ederken daha iyi tanır ve diğer yeteneklerini keşfedebilirsiniz.

5. Çalışanlarınıza bir iki gün izin teklif edin

İş-yaşam dengesi, çalışanın şirketteki deneyiminin anahtarıdır. Bazen çalışanlarınızın dinlenmeye ya da motive olmaya ihtiyaçları olabilir. Moralleri bozuk olduğunda ya da yorgun hissettiklerinde sizin sunacağınız bir iki gün izin teklifi onları çok mutlu edecektir.

6. Çalışanlarınıza hal hatır sorun

Muhtemelen yapabileceğiniz en kolay şey budur ve gerçekten iyi bir etki yaratıyor. Çalışanlarınızı bir kenara çekin ve onlara günlerinin nasıl gittiğini sorun. Onlarla konuşurken başka işlerle ilgilenmeyin ve göz teması kurun.

7. Uzaktan çalışmalarına izin verin

Bu fikir bazı şirketler için büyük bir değişiklik, ancak bazen uzaktan çalışma seçeneğinin çalışanlarınıza iyi fikir gibi gelecektir. Fakat her durumda işe yarayacağını düşünmeyin. Bu teklif devamlı olarak yapılırsa ekip tarafından istismar edilebilir. Bu yüzden bu dengeyi iyi kurarak onlara bazı durumlarda uzaktan çalışmaları için izin verin.

8. Gerektiğinde çak bir beşlik demelisiniz

Çalışanlarınız başarılarının kutlanmasından hoşnut olur. Bunu herkes içinde kutlayın ve ekipçe gerektiği durumlarda çak bir beşlik deyip o samimiyeti onlarla kurun. Bu ekibinizi motive edecek bir davranıştır.

9. Düşüncelerini destekleyin

Çalışanlarınız, sizin için çok çalışarak şirketinize ilgi gösteriyor. Onların iş hakkındaki görüşlerini dinleyin ve destekleyin. Böylelikle iş konusunda çekingenliklerini ortadan kaldırmış olursunuz.

10. Teşekkür etmeyi asla unutmayın

Tebrik etmek, teşekkür etmek gibi geri bildirimler sağlayarak ekibinizde takdir kültürü yaratın.

Sürekli tebrik edilen çalışanların işlerine bağlı kalma olasılıkları daha yüksektir, çünkü nihai çalışanlar iyi iş çıkarır ve müşterileri mutlu eder.