Çalışanlarınızı Özgürce Motive Etmenin 10 Yolu

Çalışanlarınızı Özgürce Motive Etmenin 10 Yolu

22 Mayıs 2017 | Gelişim

Çalışanı motive etmek ve bu motivasyonu korumak yöneticiler için sürekli önem arz eden bir konudur.

“İnsanlar sıklıkla motivasyonun uzun süre devam etmediğini söyler. Aynı şekilde, temiz olmak da uzun sürmez – bu nedenle her gün banyo yapmanız tavsiye edilir…” - Zig Ziglar

İşte çalışanlarınızı motive etmek için 10 yol önerimiz. Gerçekten çalışanlarınız için neyin önemli olduğuyla ilgili gerçekleri paylaşıyoruz.

1- Övgülerde  bulunun

Çalışanlarınızı motive etmenin en basit ve en önemli yollarından biri, yaptıkları işlerinden dolayı övgüde bulunmaktır.
Çalışan Bağlılığı Durumu Hakkındaki Gerçek Zamanlı Raporu’na  göre, çalışanların% 63'ü yeterince övgü aldığını düşünmüyor.

Çalışanlarınız, yaptıkları iyi işi gördüğünüzü ve takdir ettiğinizi bildiklerinde işlerinde daha başarılı oluyorlar. Bu nedenle onlara övgülerde bulunmanız motivasyonlarını arttırır ve işlerini iyi sürdürmelerine yardımcı olur.

2- Güvendiğinizi gösterin

Ekibinizi motive etmenin bir başka harika yolu onlara güvendiğinizi göstermektir.

Bu, onların fikirlerine itiraz etmemeniz ve onları yeniden düşünmeye zorlamanız gerektiği anlamına gelmez, sadece onlara güveninizi göstererek özgürce düşünmeleri gereken alan vermek gerekir.

3-  Ekip oluşturmak için aktiviteler yapın

Takım bağlılığı motivasyon için gereklidir. Çünkü çalışanlar her zaman vakit geçiriyorlar ve birbirleri ie geçirdikleri bu vakitte daha verimli olmaları için birbirlerini sevmeleri gerekir. Ekip üyeleri birlikte etkinlikler yaparlarsa işlerini daha eğlenceli halde yerine getirirler.

4- Doğru hedefler koyun

Ekibinizi motive etmek için hedeflerini netleştirin. Tüm zor işlerin neye mal olacağı bir anlayışa sahip olmak her şeyi daha da değerli kılar. Takımınızı belirli bir hedefe doğru motive etmek için rakamlarla şeffaf olun.

Hubpsot'a göre:

Çalışanların% 50'si bilgi ve verileri paylaşan patronların verimlilik ve motivasyon üzerinde belirgin bir pozitif etki yaptığını söylüyor.

5-  Esnek Olun

Çalışanlarınızın esnek çalışma saatleri kurmalarına veya uzaktan çalışmalarına izin vermek onları motive etmenin başka bir yoludur.

6-  Büyümelerine izin verin

Çalışanlarınıza şirket içinde büyüme fırsatı vermesi son derece motive edicidir. Onlara doğru çalışacak bir şeyler verir ve onlara sadık kalmasını istediğinizi bildirir.

Çalışanınızı bitki olarak düşünün. Çiçeklenmesi için sürekli güneş ışığına ve suya sahip olduklarından emin olmanız gerekir.

7-  Hataları kabul edin

Çalışanlarınızı hatalarını kabullenin ve herkesin, hatta yönetimin bile hata yapabileceğini gösterin ve onları motive edin.

Korkunun değil, öğrenmeye dayalı bir kültür yaratması motive edicidir. Örneğe dikkat ederek hatalarından öğrettiğiniz şey çalışanlarınızı motive edecektir.

8- Onlara düşüncelerini sorunTakımınızı önemli kararlara dahil ederek motive edin. Görüşlerini, eleştirilerini ve önerilerini isteyin. Sundukları harika fikirlere şaşıracaksınız ve söylediklerini dinlediğiniz için çok minnettar olacaklardır. Daha büyük bir şeyin bir parçası olmak motivasyon yaratıyor.

9- Sağlıklı yaşam konusunda cesaretlendirin

Bunun çalışan motivasyonu üzerinde ne kadar etkili olduğuna şaşıracaksınız. Bir işverenin, çalışanların iş hayatı dışındaki huzuru ile ilgilendiklerini göstermek gerçek bir saygı işaretidir. Açık havada öğle saatlerinde yürümeyi organize etmeyi deneyin, böylece herkes biraz hava alabilir.

10-  Başarılarını kutlayın

Başarıyı kutlama, takımınızda olumlu bir davranış sürdürmenin harika bir yoludur. Başarılı bir kampanyadan sonra takımınızı öğle yemeğine çıkarabilir veya ofiste şampanya ile alkış alabilirsiniz. Önemli olan gerçekleşen iyi şeyleri değil, onları tanımaktır.