ÇALIŞAN BAĞLILIĞININ ŞİRKETLERE 6 MUHTEŞEM YARARI

ÇALIŞAN BAĞLILIĞININ ŞİRKETLERE 6 MUHTEŞEM YARARI

21 Nisan 2017 | Başarı

Sadece para için çalışırsanız, hiçbir zaman başarılı olamazsınız ancak yaptığınız işi severseniz ve müşteriyi birinci planda tutarsanız başarı sizin olur. 

– Ray Kroc

Günümüzde çalışanların işe olan bağlılığı, şirketlerin çok önemsediği bir konu. Çünkü şirketlerin, müşterilerini memnun tutabilmek için mutlu ve işine bağlı çalışanlara ihtiyaçları vardır.

Peki bu çalışanların işine bağlılığının şirketinizde yaratacak muhteşem faydaları nelerdir?

1) Yüksek çalışan memnuniyeti

Çalışanlarınızın memnuniyeti her şirket için başarının anahtarıdır. Eğer çalışanlarınız işinden memnun değillerse, şirketinizin büyümesi ya da başarılı olması için istek duymazlar.

İş memnuniyetinin az olması, şirketlere zaman ve paralarının boşa harcamalarına sebep olur.

Çalışanlar işe başladıklarında ve konumlarından memnun olduklarında, kendilerini şirkete daha yakın hissederler ve bu nedenle firmaya olduğu kadar müşteriye de fayda sağlayan kaliteli işler üretirler.

2) Yüksek işe tutundurma düşük zarar

Yeni çalışanları işe alım ve onları işe tutundurma işlemleri pahalı ve zaman alıcı bir süreç.

Gallup tarafından hazırlanan 207 raporuna göre:

Çalışanların işe bağlılığına yatırım yapmanın bir diğer yararı, en üst düzey çalışanlarınızı korumaya yardımcı olmak. Ekibinizin mutlu olmasını sağlayarak zarar oranlarınızı azaltmanıza yardımcı olur.

3) Yüksek verimlilik

Çalışanlar, yaptıkları görevleri sevdikleri için daha hızlı, daha çok ve daha verimli çalışırlar. Eğer işiniz sizi mutlu ediyorsa, daha iyi işler çıkartırsınız.

Gallup’un raporuna göre;

Yöneticileri tarafından iyi muamele gördüğünü hisseden çalışanlar, elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak bu hissettiği değere karşılık sorumluluk hissederler.

4) Artan karlılık

Çalışanlarınız işte iyi hissederlerse, daha yoğun çalışırlar. Daha yoğun çalışmaların sonucunda mutlu müşterilere işaret eden daha kaliteli işler üretirler. Mutlu müşteriler şirketinizin devamlı müşterisi olabilir ve sizi başkalarına tavsiye edebilir.

Pek çok şirket karlılığını arttırmak için iç iletişimine bakmaksızın dışarıya yöneliyor.

Sağlam bir temel olmadan sizce şirketler karlılığını arttırabilir mi? Bunun cevabı tabii ki hayır. Bu sağlam temelin sağlanmasının en iyi yolu işine bağımlı bir ekip oluşturmak.

5) Daha az devamsızlık

İşine bağlı çalışanlar işleri bittiğinde bile işe gelmeye devam ederler. ABD’de yüksek kar elde eden işletmelerin çoğunluğu, çalışan bağlılığını arttırdıktan sonra devamsızlıkların %41 oranında azaldığını fark etmiştir.

İşten ayrılmış çalışanlarla ilgili mesele, onlar için çalıştıkları şirkete karşı sorumluluk hissetmemeleri. Fakat işine bağlı çalışanlar, çalıştıkları organizasyonun bir parçası olduklarını düşünüyorlar ve işlerini daha fazla sahipleniyorlar. Bu nedenle işine bağlı çalışanlar, ekip arkadaşlarını ve yöneticilerini hayal kırıklığına uğratmak istemiyorlar.

6) Çalışan sadakatinin arttırılması

İşine bağlı çalışanlarınızın en büyük avantajı, şirketinize sadık olmaları ve  bu nedenler kendi özel hayatlarında da şirketinizi temsil ederek hareket etmesi.

Unutmayın ki çalışanlarınız sizin en önemli iç müşterilerinizdir. Bu memnuniyet hizmet kalitesini arttırır, daha iyi bir hizmetle müşterilerinizi etkiler. Günlük hayatlarında da sizleri tavsiye ederken sevgilerini ve güvenlerini de sık sık dile getirirler. Sizin dışardaki temsilciniz olurlar.