Çalışan Bağlılığının Neden Önemli Olduğuna Dair 6 Beklenmedik Neden

Çalışan Bağlılığının Neden Önemli Olduğuna Dair 6 Beklenmedik Neden

06 Haziran 2017 | Gelişim

İşletmelerin çalışanlarıyla ilgili sorması gereken asıl soru, "Çalışanların bağlılığı neden önemlidir? " sorusundan daha çok "Çalışanların bağlılığı neden önemli değil?" olmalıdır.

Harvard Business Review, yakın zamanda çalışanların bağlılığını "Günümüz işyerinin kutsal toprağı" olarak adlandırdı.

Bu yazı şirketlerin, çalışanlarının bağlılığı üzerinde yoğunlaşmasının neden önemli olduğunu 6 beklenmedik nedene ve yöneticilerin bugün ekipleriyle etkileşime geçmeye başlamaları için basit ipuçları sunar.

Çalışan Bağlılığının Neden Önemli Olduğuna Dair 6 Beklenmedik Neden
 

1- Çalışan Bağlılığına Yatırım Yapmak, Çalışanların Yeteneklerinin Gelişmesine Yardımcı Oluyor
 

Şirketler çalışanlarının yeteneklerini korumak, onların gelişmesini sağlamak ve güçlü, kalıcı takımlar oluşturmak istemekte. Ancak, çalışanlarınızı işe bağlı hale getirmezseniz, onların başka bir iş aramalarına neden olursunuz.

Deloitte Josh Bersin'e göre, çalışan değişiklikliğinin cirosu çalışanların maaşına 2.5X mal olabilir:

- İşe alma masrafı

- İşe tutundurma maliyeti

- Verimlilik kaybı

- Bağlılık kaybı

- Eğitim masrafları

- Kültürel etki
 

2- İşine Bağlı Olmayan Çalışanların Şirketlere Maliyetleri
 

Çalışan bağlılığı size soyut bir kavram olarak görülebilir. Anlayabiliyoruz. Fakat çalışan bağlılığının olmaması, yalnızca ABD’de yılda yaklaşık 550 milyar dolara mal oluyor.

3- Çalışan Deneyimi = Müşteri Deneyimi
 

Çalışanlarınız müşterilerle tanışmış ya da etkileşimde bulunmuş olmasa bile birbirlerine çok bağlıdırlar ve bu konu aynı derecede önemlidir.

“Çalışanlarınızın ofiste sahip oldukları deneyim, müşterilerinizin markanızla sahip oldukları deneyime çevirir.”

Çalışanlarınız işine ne kadar bağlı olurlarsa, işlerinde o kadar özverili olurlar ve müşteriler bunu aldıkları ürün ve hizmetlerde hisseder.

4- İşine Bağlı Çalışanlar Çalışmaya Her Zaman Hazırdır
 

İşini sevmeyen ve bağlı olmayan çalışanlar işe eğlenerek gelmezler. Bu nedenle gelmemek için de devamlı bahaneleri olur.

Devamsızlık verimliliği kaybını ortaya çıkarır. Aynı zamanda bu durum son teslim tarihlerini geciktirme, takım moralini düşürme ve daha sonra da çalışanlar arasında kızgınlık gibi sonuçlar doğurur.

Sonuçta, çalışanlarınızın çalışmaya isteyerek gelmesini sağlamanız gerekir.

5- İşine Bağlı Çalışanlar Daha Pozitif Olurlar
 

Pozitif ve negatif olmak hem işyeri içinde hem de dışında bulaşıcıdır.

İşe bağlılığı olmayan bir çalışanınız olduğunda, olumsuz tavırları ve mutsuz tavırları, moral bozarak veya insanları aşağılayarak ekibin geri kalanının ruh halini olumsuz yönde etkiler.

Çalışanlar işlerine bağlı olduğunda mutlu olurlar ve çalışma ortamları onlar için ilham vericidir. Bu nedenle yaratıcılıkları, kendilerine güvenleri daha da artar ve başarılı olurlar.

6- İşine Bağlı Çalışanlar Daha Üretken Olurlar
 

İşine bağlı olmayan çalışanlar, günlük işlerine olan ilgisini kaybettikleri için genellikle çok verimsizdirler. Bu, işin çıktısını ve kalitesini etkiler ve bu nedenle müşteri memnuniyetini, tutundurma faaliyetlerini ve karı etkiler.

İşine bağlı olmamanın ve verimliliğin azlığının tek ortak nedeni, çalışanların görevleriyle bağlantı kurmamaları ya da görevlerinden ve onlardan beklenenin ne olduğunu bilmemeleridir.