Çalışan Anketlerinin Anonim Olmasının Önemi

Çalışan Anketlerinin Anonim Olmasının Önemi

24 Nisan 2017 | Başarı

Ütopik bir dünyada, çalışan anketlerinin anonim olması gerekmez. Günümüzde ne yazık ki, kurumsal kültürlerin çoğu tam bir ifade özgürlüğü sağlayamıyor. Bu nedenle anonim olmak gerçeği yansıtma da önemli bir role sahip oluyor.

Çalışan anketlerinde çoğu çalışan, sonuçların onları etkileyeceğinden çekinir. Bu nedenle sorulara yanlış yanıtlar verir ya da hiç yanıt vermez.

Anonim olarak hazırlanmış bir çalışan anketi, çalışanların korkularını ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve daha açık ve dürüst olmalarını sağlar.

Anonim Anketin Faydaları

Anonim çalışan anketlerine sahip olmanın en büyük yararı, çalışanların endişelerini ifade edebilmeleridir. Böylelikle anket sonuçlarından endişelenmeden, soruları özgürce yanıtlayabilirler.

Çalışanlarınıza yaptığınız anketlerde önemli olan, sorunun kimin tarafından gündeme getirildiği değil, geri bildirimin kendisi olmalıdır. Aksi takdirde sorunun çözülmesi daha da zorlaşır.

Peki kurumlarda anonim çalışan anketlerine sahip olmanın faydaları nelerdir?

 

1) Şirketiniz Hakkında Dürüst Geri Bildirimler

Anonim bir ankete sahip olmanın en büyük yararı, çalışanların daha açık ve dürüst olmalarını sağlamasıdır. Bu gizlilik çalışanlarınızı psikolojik olarak güvende hissettirir ve bu nedenle gerçekten rahatsız oldukları konuları dile getirebilirler.

2) Çalışanlar Önemsendiklerini Hissederler

Çalışanlarınıza anonim anketler sunduğunuzda, onları dinlediğinizi hissettirirsiniz. Böylelikle verdikleri geri bildirimleri önemserler ve kendilerini şirkette değerli hissederler.
Unutmayın ki kendini iş yerinde değerli hisseden bir çalışan, işine daha çok önem verir. Bu durum da verimliliği ve üretkenliği artar.

3) Çalışanların İşe Bağlılığını Arttırmak

Çalışanlarınızın size verdiği geri bildirimler üzerinden hareket ediyorsanız, bu davranışınız onları daha çok mutlu eder ve daha fazla çalışmaları için motive olmalarına neden olur.

Şirketlerin çalışanlarla yaptıkları anketlerde (anonim ya da değil)  yaptıkları en önemli hata geri bildirimde bulunmamalarıdır. Eğer sonuçlardan doğan sorunlar devam ederse çalışanların işe olan bağlılıkları azalır ve bu durum işten ayrılmalarına sebep olur.